Minimalizm w dekoracji wnętrz pozostaje wiodącym trendem, doskonale pasując do nowoczesnych technologii i architektury XXI w. Nie chcemy mieć jednak domów pustych i bezdusznych, niczym z katalogu mebli. Poznaj modne akcesoria do wnętrz w stylu minimalistycznym, które pozwolą Ci urozmaicić aranżację i uczynić ją przytulniejszą.
Grafiki na ścianę – nowoczesne dekoracje do wnętrz z dużą dozą kreatywności
Najpopularniejsze minimalistyczne dodatki do wnętrz to grafiki. Proste plakaty, obrazki lub typografie, oprawione w drewniane lub metalowe ramki, przełamują monotonię białej ściany i dodają przestrzeni indywidualizmu. Wbrew pozorom nie muszą być wcale czarno-białe – ciekawe akcenty kolorystyczne są wręcz mile widziane w aranżacjach o stłumionej palecie kolorów.
Kluczem do sukcesu jest umiejętne dobieranie grafik. Alternatywą dla jednego dużego dzieła są zestawy dwóch czy trzech mniejszych dekoracji, które łączy jakiś wspólny mianownik. Warto postawić na różne rozmiary i orientacje, aby złamać przewidywalność prostej symetrii stołów i komód. Takie nowoczesne dekoracje do wnętrz można ustawiać na meblach typu komody, konsole czy biblioteczki osiągając ciekawy, nonszalancki look.

Konsola Sovet Italia z minimalistycznymi dodatkami
Roślinne dekoracje, które odświeżą Twoje mieszkanie
W każdym domu powinna pojawić się zieleń. Ten imperatyw wynika zarówno z kojącego oddziaływania psychologicznego roślin, jak i ich zdolności do oczyszczania i natleniania powietrza. Jako minimalistyczne dodatki do wnętrz najlepiej sprawdzają się cięte bukiety w przeszklonych wazach oraz tropikalne gatunki doniczkowe o charakterystycznych kształtach. Polecić tu można np. popularne monstery, zamijokulkasy, fikusy czy bambus.
Rośliny w domu to jednak nie tylko liście i pędy, ale także samo naczynie. Dobierając wazon lub donicę, warto kierować się zasadą minimalizmu stawiając na jasne, jednolite barwy i symetrię. Zaszaleć można jednak z samą kompozycją. Dwie lub trzy wazy o różnych wielkościach i kształtach to dekoracje, które odświeżą Twoje mieszkanie i mogą łatwo dopasowywać się do sezonowego klimatu.

Stół i krzesło Tonon z aranżacją roślinną
Dekor 3D
Tym, czym w dawnych wnętrzach były popiersia, jelenie rogi i klasyczne rzeźby, tym dziś są szklane, ceramiczne i syntetyczne dekory. W minimalistycznych wnętrzach doskonale sprawdzają się zarówno przedmioty użytkowe, takie jak wspomniane już wazony (również bez wypełnienia), jak i abstrakcyjne bryły o ciekawych formach. Kule, walce, ale także formy inspirowane ludzkim ciałem czy przyrodą wnoszą do wystroju przyjemny, pobudzający wyobraźnię klimat.
Takie nowoczesne dodatki do wnętrz mogą wykorzystywać estetyczne walory połysku i matowości, deseni przypominających kamień lub marmur, różnych załamań płaszczyzn. W połączeniu z minimalistycznym oświetleniem rzucającym cienie i blaski, stają się intrygującą, ale mimo wszystko przyjemnie prostą i nienachalną dekoracją wnętrz.

Komoda Lago z minimalistycznymi dodatkami do wnętrz
Poduszki jako minimalistyczne dodatki do wnętrz
W salonie musi być sofa, a ta w minimalistycznych wnętrzach jest zwykle prosta, symetryczna, czasem wręcz nudna. Ożywić ją można dzięki poduszkom dekoracyjnym, które pełnią też funkcję praktyczną, umilając siedzenie lub wylegiwanie się. Jako modne akcesoria do wnętrz w stylu minimalistycznym wprowadzają one element koloru i miękkości czyniąc salon czy sypialnię przytulniejszymi.
Jak dobierać poduszki dekoracyjne do minimalistycznych aranżacji? Z umiarem. Raczej niż stawiać na szalone, kolorowe desenie i bogate tekstury typu futro czy brokat, postaw na poduszki jednobarwne o wyraźnych, ale zgaszonych barwach i przyjemnej dla zmysłów fakturze splotu. Dwa lub trzy odcienie poduszek o różnych kształtach można złożyć w ciekawą kompozycję, stymulującą, ale nie męczącą wzroku.

Sofa Flexteam z jednobarwnymi poduszkami dekoracyjnymi
Minimalistyczne oświetlenie – zdobi na dwa sposoby
Projektując wnętrza w stylu minimalistycznym, warto jako dekoracje wykorzystywać praktyczne i niezbędne elementy, takie jak stoliki do kawy czy lampy. Te ostatnie odgrywają szczególnie ważną rolę, gdyż po zmierzchu decydują o tym, jak widzimy przestrzeń wokół. Umiejętnie dobrane lampy podłogowe, stołowe, wiszące i ścienne pozwalają tworzyć warstwy oświetlenia, podkreślając kształty i tekstury mebli.
Same w sobie lampy, a konkretnie ich klosze, obudowy czy żyrandole stają się dekoracją, której nie da się przeoczyć, gdyż często pojawia się w wolnej przestrzeni, np. zwisając z sufitu nad blatem. Bardzo wielu współczesnych producentów wychodzi naprzeciw modnym trendom proponującym klientom konstrukcje z drewna, metalu, papieru czy syntetycznych włókien będących prawdziwymi dziełami sztuki nowoczesnej.

Minimalistyczne oświetlenie a·emotional light
Modne akcesoria do wnętrz w stylu minimalistycznym powinny realizować zasadę, że mniej znaczy więcej. Nie próbuj więc zastawiać każdej wolnej powierzchni i na siłę zagospodarowywać każdej ściany. Światło i wolna przestrzeń nie tylko poprawiają samopoczucie i wzmagają atmosferę spokoju, ale także sprawiają, że wybrane już dodatki prezentują się lepiej.
0 komentarzy