Naturalne materiały w nowoczesnym designie: Połączenie tradycji z innowacją

sty 13, 2025 | MEBLE DO SALONU

Po dekadach fascynacji tworzywami sztucznymi wystrój wnętrz jednoznacznie obraca się w kierunku naturalnych materiałów i szeroko rozumianej ekologii. Do miast powraca zieleń, a w naszych domach coraz częściej goszczą surowce sprzed wieków w minimalnym stopniu przetworzenia. Cel jest jasny – lepsze samopoczucie i czyste sumienie!

 

Ekologiczne rozwiązania w aranżacji wnętrz

Nie da się już dziś żyć, zajmując się wyłącznie własnymi czterema ścianami. Za oknem czyhają na nas zanieczyszczenie środowiska, ekstremalna pogoda spowodowana zmianą klimatu oraz kurcząca się przyroda. Jest oczywiste, że nie tylko wielki przemysł i władze samorządowe, ale i nasze własne decyzje wpływają na to, co znajdziemy za drzwiami za dziesięć czy dwadzieścia lat.

Nic dziwnego, że ekologiczne rozwiązania w aranżacji wnętrz wpisują się w modne trendy promowane przez projektantów na całym świecie. Chcemy nie tylko, żeby było pięknie i komfortowo, ale także zdrowo i odpowiedzialnie. Stawiamy więc na oświetlenie, które oszczędza energię i duże okna, które pozwalają cieszyć się światłem i ciepłem słonecznym.

Rezygnujemy z toksycznych farb i lakierów i kontrowersyjnych wykładzin. Wybieramy dodatki do wnętrz i meble z recyklowanych materiałów, chętnie dając drugie życie starym krzesłom i stołom z wyprzedaży. Patrzymy też na metki, szukając znaków atestów i ekologicznych certyfikatów. Coraz chętniej stawiamy też nowe technologie, które czynią ogrzewanie czy klimatyzację efektywniejszymi.

 

Duże okna pozwalają wykorzystać naturalne oświetlenie; źródło: pexels.com

Duże okna pozwalają wykorzystać naturalne oświetlenie; źródło: pexels.com

Naturalne materiały w designie

W trend ekologicznego wystroju wnętrz doskonale wpisuje się styl minimalistyczny, który generalnie zachęca, aby kupować mniej. Chcąc pozostawić po sobie jak najmniejszy ślad – w środowisku, atmosferze i na wysypisku – powinniśmy jednak kupować meble wysokiej jakości, które powstały w oparciu o naturalne materiały i gwarantują długoletnią trwałość, a następnie łatwy recykling.

Współcześnie najpopularniejsze materiały w designie obejmują:

• drewno, w szczególności dąb, orzech, tek, sosnę, cedr i buk;
• bambus;
• kamień, m.in. marmur, granit, piaskowiec, trawertyn, łupek;
• glinę i terakotę;
• korek,
• rattan, trzcinę i wiklinę;
• skórę i wełnę;
• bawełnę, len, jedwab, jutę, sizal, włókna konopne;
• szkło;
• metal, w tym żelazo, miedź, mosiądz, aluminium.

Jak widać, wybór jest ogromny, co pozostawia producentom mebli ogromne pole do popisu. Naturalne materiały łatwo jest zmienić w ekskluzywne stoły i fotele, a zmysł estetyczny może w rezultacie być usatysfakcjonowany na równi ekologicznym sumieniem. W szczególności atrakcyjne są kreatywne zestawienia – metalu ze szkłem lub skórą czy drewna z naturalnymi włóknami. To właśnie nakładanie się różnych naturalnych odcieni i tekstur daje najbardziej pożądany efekt domowego ciepła i przytulnej estetyki.

 

Stół z blatem z drzewa orzechowego i metalową podstawą; Midj/ Meble Mellowform.pl

Stół z blatem z drzewa orzechowego i metalową podstawą; Midj/ Meble Mellowform.pl

Zalety ekologicznych materiałów

Naturalne materiały w designie osiągają niemałe ceny – imitacje i tworzywa sztuczne nabędziemy zwykle znacznie taniej. Inwestycja się jednak opłaca, gdyż ekologiczne rozwiązania w aranżacji wnętrz okazują się mieć cały szereg zalet.

Po pierwsze, materiały takie jak drewno, kamień czy metal to gwarancja trwałości, którą potwierdzają choćby wykopaliska archeologiczne! Owszem mogą z czasem zmieniać odcień czy pokazywać lekkie oznaki zużycia, ale zwykle przydają im one jedynie uroku. Po drugie, naturalne tekstury to luksus dla zmysłów i kwintesencja przytulności, która doskonale wpływa na samopoczucie domowników.

Ekologiczne zalety związane z mniejszą emisją gazów cieplarnianych i ograniczonym wykorzystaniem toksycznych związków chemicznych, jak również łatwiejszą utylizacją i recyklingiem po wyjściu z użycia to kolejnym wielki argument „za”. Trzeba pamiętać, że za każdym zakupem wnętrzarskim czy dekoratorskim idzie dziś łańcuch konsekwencji, które mogą mieć zasadniczy wpływ na tropikalne lasy czy zagrożone wyginięciem gatunki.

Nie bez znaczenia są również walory czysto estetyczne wynikające z ponadczasowego, rustykalnego czaru i doskonałej kompatybilności. Wreszcie, wiele naturalnych materiałów w designie cechuje się też wysokimi walorami funkcjonalnymi – bawełna i len doskonale oddychają, wełna świetnie izoluje, a rattan i wiklina są wyjątkowo lekkie.

Nie zapominajmy też o zdrowiu – w przeciwieństwie do syntetycznych materiałów, które często przez długi czas emitują szkodliwe dla człowieka organiczne związki lotne, naturalne materiały są bezpieczne nawet dla małych dzieci i nie „zemszczą” się na nas po latach.

 

Skórzane fotele Flexteam / Meble Mellowform.pl

Skórzane fotele Flexteam / Meble Mellowform.pl

Pamiętajmy o roślinach!

Naturalne materiały to też żywe tkanki w postaci paproci, orchidei czy palm. Rośliny we wnętrzach domowych są nie tylko zieloną dekoracją i wypełniaczem pustych przestrzeni, ale także doskonałym filtrem powietrza i strażnikiem poziomu wilgotności. Mogą też pełnić funkcję parawanów, a przede wszystkim kojące wpływają na psychikę. Naturalne tekstury liści i pni to jakość, której trudno szukać w jakiejkolwiek fabryce!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *