Jak urządzić małą kuchnię?

kwi 7, 2025 | MAŁE MIESZKANIE

 

Meble modułowe to nowoczesny pomysł, jak urządzić małą kuchnię bez kompromisu w kwestii praktyczności i designu. Poznaj podstawowe sposoby aranżacji niewielkich wnętrz z wykorzystaniem najwyższej jakości włoskich mebli kuchennych. Daj się zainspirować ciekawą kolorystyką!

Meble modułowe to krok dalej w porównaniu z klasycznym projektowaniem kuchni na wymiar. Producenci tacy jak włoska marka Lago oferują klientom  nie tylko szeroką gamę różnorodnych szafek, półek i szuflad, ale także ogromny wybór materiałów wykończeniowych i kolorów. W rezultacie każdy z nas staje się projektantem swej domowej przestrzeni i zyskuje unikalną możliwość stworzenia kuchni jedynej w swoim rodzaju, dopasowanej do stylu wnętrz oraz indywidualnych potrzeb i zwyczajów domowników.

 

Estetyka w skali mini

Mała kuchnia w większości przypadków musi podporządkować się rygorowi praktyczności. Wszyscy potrzebujemy miejsca, gdzie można zjeść, ugotować, umyć, przechowywać produkty spożywcze. Bywa więc, że aranżacja wykorzystuje po prostu do maksimum dostępną przestrzeń, zapominając o estetyce. Niepotrzebnie!

Wspomniane wyżej meble modułowe pozwalają nam nie rezygnować z piękna na rzecz funkcjonalizmu. Okazuje się wręcz, że mała zabudowa kuchenna bywa znacznie wdzięczniejsza niż duża! Mając do dyspozycji takie desenie frontów jak imitacja marmuru czy kamienia, drewno, a nawet metal i szkło, jesteśmy w stanie tworzyć kompozycje, które odnajdą się jako aneks kuchenny nawet w najelegantszym z salonów. Niebanalny dobór kolorów, a zwłaszcza ich zestawień sprawia, że zwykłe linie szafek zmieniają się w podziwu godną instalację, a kuchnia, choć mała, robi naprawdę wielkie wrażenie!

 

Mała kuchnia z kolorowymi szafkami i blatem z imitacją kamienia; Lago / Meble Mellowform

Mała kuchnia z kolorowymi szafkami i blatem z imitacją kamienia; Lago / Meble Mellowform

 

Kuchnia z półwyspem

Jak urządzić małą kuchnię, aby była optymalna pod względem funkcjonalności? Podwójna linia szafek jest w zasadzie koniecznością, jeśli marzymy o tym, aby przechować bez problemu wszystkie talerze, garnki, a dodatkowo również produkty spożywcze. W niewielkich mieszkaniach sposobem na ratunek może być także jedna wysoka kolumna, która co do zasady nie wprowadza zbyt dużo chaosu przestrzennego, ale jest w stanie pomieścić piekarnik, kuchenkę, mikrofalową i sporą część zapasów spożywczych.

Bardzo ciekawym trikiem na aranżację małej kuchni jest również wykorzystanie koncepcji zabudowy w kształcie litery „L”, nie wzdłuż ścian jednak, ale z półwyspem śmiało wychodzącym w przestrzeń. Tworzy on z jednej strony dodatkowy blat roboczy, z drugiej zaś wygodne miejsce do siedzenia dla dwóch, a nawet trzech osób. Podpórki z transparentnego materiału dodatkowo służą lekkości całej aranżacji.

 

Wysokie kolumny ze sprzętem AGD umożliwiają lepsze wykorzystanie przestrzeni w małej kuchni; Lago / Meble Mellowform

Wysokie kolumny ze sprzętem AGD umożliwiają lepsze wykorzystanie przestrzeni w małej kuchni; Lago / Meble Mellowform

 

Jak urządzić małą kuchnię z jadalnią?

Wspomniany wyżej pomysł na wykorzystanie odnogi zabudowy kuchennej do stworzenia miejsca do jedzenia, marka Lago rozwinęła w sposób absolutnie zachwycający. W ramach dostępnych modułów oferuje się bowiem także okrągłe blaty drewniane i ceramiczne, które w łatwy sposób mogą być zainstalowane na kuchennym półwyspie ze wsparciem pojedynczej, transparentnej nogi! Rozmiar i kąt nachylenia można dopasowywać do indywidualnych potrzeb.

W rezultacie, przy fantastycznej oszczędności miejsca powstaje kąt jadalniany dla małej rodziny, tym bardziej przytulny, że umożliwiający siedzenie w kręgu. Dopełnić go potrzeba oczywiście wysokimi krzesłami barowymi. Różnorodność powierzchni blatów, które kontrastować powinny z podstawowym blatem roboczym sprawa, że aranżacja nabiera przyjemnej nuty awangardy.

 

Mała kuchnia z awangardowym blatem jadalnym; Lago / Meble Mellowform 

Mała kuchnia z awangardowym blatem jadalnym; Lago / Meble Mellowform

 

Mała kuchnia z wyspą, czyli klasyka

Mało kto decyduje się dziś na faktyczne wydzielenie kuchni. Znacznie bardziej praktycznym przestrzennie i funkcjonalnie rozwiązaniem bywa aranżacja aneksu kuchennego w ramach salonu z jadalnią. W tym przypadku granica między kuchnią a salonem oczywiście się zaciera, a tylko od Ciebie zależy, jak dużo miejsca przeznaczysz na poszczególne strefy. Idealnym rozwiązaniem w takim przypadku bywa mała kuchnia z wyspą, która nie tylko maksymalizuje dostępną przestrzeń przechowalniczą, ale pozwala też zachować wizualne rozgraniczenie części gastronomicznej i wypoczynkowej.

Dzięki meblom modułowym marki Lago można tworzyć kuchenne wyspy najróżniejszych kształtów i kolorów. Prestiżowe typy wykończenia typu szlachetne drewno lub ceramiczna imitacja marmuru dobrze pasują do eleganckich podłóg oraz designerskich stołów jadalnych. Dzięki opcji modułów klient może zdecydować o funkcjach, jakie będzie spełniać tak wyspa – począwszy od stanowiska do gotowania, a skończywszy na wspomnianej już roli śniadaniowego blatu.

 

Elegancka wyspa kuchenna w salonie z aneksem kuchennym; Lago / Meble Mellowform

Elegancka wyspa kuchenna w salonie z aneksem kuchennym; Lago / Meble Mellowform

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *