Niewiele jest na rynku mebli, które cieszą się taką stylową różnorodnością jak krzesła do jadalni. Szeroka oferta nie ułatwia jednak wcale wyboru. Czym warto się kierować, podejmując decyzję o zakupie? Poznaj najciekawsze modele współczesnych krzeseł do jadalni.
Anatomia krzesła do jadalni
Ogromna większość krzeseł służy oczywiście jako mebel do siedzenia przy stole. Mimo tej uniwersalnej funkcji sama konstrukcja może być zaskakująco rozmaita. Przykładem niech będą choćby same nogi – podczas gdy większość modeli ma ich cztery, coraz częściej widzimy też krzesła do jadalni o jednej geometrycznej podstawie lub dwóch nogach bocznych. Jaka jest praktyczna różnica? Czteronogie krzesła są wyjątkowo stabilne i mniej obciążają dywan. Te wykonane ze metalowej konstrukcji oferują za to przyjemną sprężystość i wyjątkową trwałość.
Ponadto do wyboru mamy krzesła o wysokim i niskim oparciu. Wbrew pozorom jest to raczej atrybut stylu niż wygody, gdyż dla naszego komfortu najważniejsze jest profilowanie oparcia. To dolna część pleców powinna być prawidłowo wsparta. Standardy profilowania dla każdego typu postawy są oczywiście nieco inne. Najlepiej jest krzesło przed zakupem wypróbować w salonie (zapraszamy do Showroom Mellowform w Warszawie)
Samo siedzisko może być twarde lub miękkie, a także zintegrowane z oparciem. Ten ostatni scenariusz dotyczy coraz popularniejszych krzeseł z tworzyw sztucznych, których korpus tworzy jednolitą całość. Alternatywą pozostają oczywiście klasyczne krzesła do jadalni – całe z drewna, z metalowym stelażem, a także elementami tapicerki. Optymalny model to taki, który podoba się wizualnie, ale także gwarantuje idealny komfort większości domowników.

Nowoczesna krzesła do jadalni Amelie Midj / meble Mellowform.pl
Krzesła z podłokietnikami do jadalni
Podłokietniki to dodatkowy element konstrukcji krzesła, który nie jest wymagany, ale często pożądany. Sama idea jest prosta – podczas siedzenia jest nam wygodniej, gdy możemy swobodnie oprzeć ramiona. W modelach biurowych podłokietniki są już niemal standardem i pojawiają się w ogromnej większości przypadków. Czy są jednak faktycznie potrzebne w jadalni?
Kto raz przywyknie do krzeseł z podłokietnikami, prawdopodobnie nie będzie chciał się ich już nigdy wyrzec. Oparcie łokci wyraźnie poprawia komfort siedzenia i sprzyja relaksacji. A przy stole jadalnym spędzamy czasem długie godziny na spotkaniach towarzyskich czy rodzinnych ucztach.
Wielu miłośników krzesła do jadalni z podłokietnikami wskazuje również na ich estetyczną wyższość. Faktycznie modele takie, kojarząc się z prestiżem tronu czy fotela, prezentują się we wnętrzach bardzo elegancko.

Krzesło z podłokietnikami KYO Ditre Italia / meble Mellowform.pl
Krzesła bez podłokietników
Czy w razie powyższego warto w ogóle rozważać zakup krzeseł bez podłokietników? Owszem, i te modele mają swoje unikalne atuty. Po pierwsze zajmują wyraźnie mniej miejsca. W małych mieszkaniach, gdzie każde 10 cm ma znaczenie, mogą być jedyną opcją, aby zmieścić czwórkę biesiadników przy jednym stole. Także przy bardzo dużych stołach modele bez podłokietników mogą decydować o możliwości posadzenia dwóch dodatkowych gości.
Po drugie, krzesła do jadalni o prostej konstrukcji są tańsze. Wielu producentów w ramach danej kolekcji często oferuje wręcz wersję z lub bez podłokietnika. Różnica w cenie w przemnożeniu na liczbę krzeseł bywa znaczna, zwłaszcza jeśli wybierasz meble markowe, bo zależy ci na unikalnym designie czy trwałości.
Wreszcie, krzesła bez podłokietników mogą w różnych kontekstach wnętrzarskich prezentować się po prostu lepiej. Jeśli zależy nam na minimalizmie wystroju bądź podążasz za ideą tradycyjnej elegancji wysokich tapicerowanych oparć, wybór na pewno będzie trafny. W ramach uspokojenia podpowiadamy, że krzesło bez podłokietników może być wciąż być bardzo komfortowe, o ile wybierzesz odpowiednio profilowane i miękkie siedzisko.

Nowoczesne krzesło do jadalni bez podłokietnika Quo Soft Touch Tonon Italia / meble Mellowform.pl
Czym się sugerować i jak dobrać odpowiednie krzesła do stołu i wystroju?
Na pytanie co kupuje się najpierw – stół czy krzesła do jadalni – odpowiedź jest jedna: zawsze stół. Jego wybór jest zdeterminowany szerszym kontekstem przestrzennym i potrzebami domowników, którym należy zawsze dawać pierwszeństwo. Gdy masz już stół, możesz zacząć myśleć o krzesłach.
Poza wspomnianymi wcześniej względami funkcjonalnymi krzesła do jadalni powinny być oczywiście komplementarne pod względem designu. Owszem, można nabyć cały set w identycznym wykończeniu, ale to scenariusz mniej kreatywny i coraz rzadziej praktykowany. Większość klientów woli dziś samodzielnie dobierać krzesła kierując się osobistymi upodobaniami raczej niż dogmatem kolekcji.
Mimo że swoboda w designu jest dziś bardzo szeroka, eksperci zalecają jednak, aby krzesła do jadalni posiadały wyraźny wspólny mianownik ze stołem. Może to być np. kolor, typ materiału albo konkretny styl wnętrzarski. Zbyt duży kontrast utrudnia uzyskanie pożądanego efektu harmonii.
Jeśli stół jadalny jest jednak na tyle ekscentryczny czy wyjątkowy, że trudno znaleźć mu odpowiedniki w świecie krzeseł, możemy inspirować się szerszym wystrojem salonu czy jadalni. Komody, regały, a nawet dywan i zasłony tworzą kontekst, który warto jest brać pod uwagę. Generalnie, do śmiałego stołu dobrać możemy spokojniejsze krzesła, do klasycznego modelu zaś bardziej wyraziste, a nawet spektakularne siedziska.

Nowoczesne krzesła do jadalni KISAT Lapalma / meble Mellowform.pl
Podstawowe style krzeseł
W najprostszym ujęciu krzesła jadalne można podzielić na proste oraz eleganckie. Te pierwsze są najczęściej drewniane i posiadają jedynie elementarne formy obicia, np., na siedzisku. Idealnie pasują do stylu rustykalnego, minimalistycznego, skandynawskiego czy nowoczesnego eklektyzmu. W wariancie inspirowanym przyrodą posiadają również plecione wstawki. Proste metalowe krzesła będą idealnym wyborem do modnych industrialnych aranżacji.
Krzesła eleganckie natomiast wyróżnia dominacja tapicerki, która pełni funkcję wyraźnie dekoracyjną. Obok skóry do wyboru jest cała gama tekstyliów o ciekawych kolorach, ale i strukturze. Modele takie sprawdzą się w aranżacjach w stylu nowoczesnej elegancji, klasycznym, glamour czy art deco.

Eleganckie tapicerowane krzesło do jadalni Amelie Bontempi / meble Mellowform.pl

Drewniane krzesło do jadalni Duna Dale Italia / meble Mellowform.pl
Krzesła do jadalni – najnowsze trendy 2024
W świecie krzeseł nie brakuje innowacji. Wizjonerscy projektanci proponują nam modele wychodzące poza ramy stereotypu kształtem, kolorem, a nierzadko i doborem materiałów.
Pośród szczególnie cenionych bestsellerów ostatnich lat znajdziemy na pewno krzesła o ażurowych siedziskach wykonanych z metalu czy tworzywa sztucznego. Ponadto wielu producentów oferuje transparentne konstrukcje, które dodają aranżacji świetlistości. Bardzo popularnym trendem są również krzesła o metalowym stelażu i barwnym siedzisku o nowoczesnym, opływowym kształcie. Łatwe do utrzymania w czystości i zaskakująco wygodne, bywają one najciekawszym akcentem kolorystycznym salonu.
Dalszą designerską ciekawostką są krzesła jadalniane o unikalnych krzywiznach. Raczej niż prostopadłe do podłogi, ich konstrukcje fascynują niebanalnym nachyleniem konstrukcji, które ciekawie kontrastuje z kątami prostymi większości mebli. Niemniej spektakularny efekt dają modele tapicerowane o fantazyjnie powycinanych oparciach – modernistyczne, awangardowe, czasem wręcz lekko prowokacyjne.
Wielkim hitem jest również miękkie, puszyste obicie przypominające owczy kożuch. Wykonane z syntetycznych materiałów zaskakuje funkcjonalnością i trwałością, ale jednocześnie wzbogaca jadalnię o element luksusowej przytulności.
Wreszcie, jednym z najistotniejszych trendów ostatnich lat jest pomysł na mieszanie kilku różnych typów krzeseł przy jednym stole. Efekt jest bardzo nowoczesny i dynamiczny, pod warunkiem że zachowasz pewien umiar w różnorodności. Jadalnia nie ma wszak stwarzać wrażenia zbiórki przypadkowych mebli.

Krzesło do jadalni Lindy 1380 Bross Italy / meble mellowform.pl

Nietypowe metalowe krzesło nowoczesne ze skórzanym siedziskiem Lucrezia Bontempi / meble Mellowform.pl
Praktyczne rady w kwestii wyboru krzesła do jadalni
- Przed wyborem krzeseł zmierz dokładnie stół: na szerokość, wysokość, ale też odległość spodu blatu od podłogi. Nie wszystkie krzesła są tej wysokości!
- Pamiętaj, że pomiędzy poszczególnymi krzesłami przy blacie powinny pozostawać zawsze minimalnie 15-centymetrowe odstępy.
- Jeśli krzesło posiada podłokietniki, powinny one być o 17-18 cm niższe niż spód blatu.
- Do małych przestrzeni lepiej pasują lekkie, ażurowe krzesła.
- Skóra i ekoskóra są łatwiejsze w czyszczeniu niż materiałowa tapicerka. Są za to mniej przyjemne dla obnażonej skóry.
- Metalowe modele są co do zasady lżejsze i stabilniejsze, więc lepiej nadają się do aranżacji, gdzie często przestawia/odnosi się krzesła.
- Do prostokątnych stołów często dobiera się inne krzesła wierzchołkowe – cięższe i wyrazistsze, nierzadko upodabniające się do foteli – oraz lżejsze, bardziej uniwersalne krzesła boczne.
- Nie wszystkie krzesła są zawsze ustawione wokół stołu. Jeśli kupujesz dodatkowe sztuki do okazyjnego wykorzystywania, możesz ustawić je pod ścianą obok komody, jako dekorację. Pamiętaj wówczas o przemyślanym doborze designu!
0 komentarzy